čtvrtek 6. března 2025

OpenWebRX+

OpenWebRX+ , vylepšené a rozšířená verze původního webového SDR rádia OpenWebRX . Pro běžné posluchače rádia vysvětluje, výše uvedený odkaz, jak používat online přijímače OpenWebRX+ a co s nimi můžete dělat. Pro zájemce o hostování vlastního přijímače OpenWebRX+ jsou k dispozici instalační pokyny a rady pro výběr hardwaru.
OpenWebRX+ přidává mnoho funkcí, které původnímu OpenWebRX chybí, jako je redukce šumu, kroky ladění, skener, klávesové zkratky, vylepšené uživatelské rozhraní a mapy a dekodéry pro mnoho digitálních komunikačních protokolů. Upozorňujeme, že následující dokument pokrývá jak původní OpenWebRX, tak rozšířený OpenWebRX+. Funkce specifické pro OpenWebRX+ jsou takto označeny.

pátek 21. února 2025

ZIGBEE to MQTT

Dlouhou dobu jsem ve své domácí automatizaci používal hlavně na měření spotřeby zasuvky Tuya, komunikující přes bezdrátový protokol ZIGBEE. Vše bylo směrováno na bránu postavenou na Raspberry s použitím Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle Plus (EFR32MG21). Propojení bylo přes zigbee2mqtt projekt na RPi . Vše fungovalo obstojně několik měsíců, do doby kdy jsem musel zařízení často restrtovat. Příčinu jsem nenašel, update donglu "Sonoff Zigbee USB 3.0 dongle Plus-E" taky nepomohl, tak jsem projekt zastavil a přešel na zařízení Shelly přes WiFi. Nebavilo mě, jednoutku RPi s donglem neustále restartovat a párovat zásuvky (domnívám se na chybu donglu USB). Naštěstí jsem objevil Zigbee koordinátor v jednom zařízení, napajený přes PoE. Je to SLZB-06 od společnosti SMLIGHT. Lze koupit i v ČR. HOMEBRAINZ.
Zásuvky používám hlavně pro měření spotřeby energie pomocí protokolu MQTT, tak jsem použil stavající RPi kde mám Zigbee to MQTT bridge. Domací automotizaci, bez Home Assistant, mám nainstalovanou na vlastním řešení spolu s Grafanou, Node Redem a dalšími aplikacemi. Pro jednoduchý začátek mi posloužil image obrazu RPi od Hardwaria, kde již je většina zmiňovaných aplikací předistalována.
HARDWARIO Raspbian Bookworm Lite + Grafana + InfluxDB + mqtt2influxdb najdete na jejich githubu. Stačí tedy doinstalovat Zigbee2MQTT, připojit SLZB do sítě, provést základní konfiguraci, provést vygenerování obsahu souboru configuration.yaml v SLZB konfiguračním dashbordu. Yaml soubor je v RPi v adresáři /opt/zigbee2mqtt/data.
Dostatečný návod pro zprovoznění
SLZB-06 je zde. Tento text je jen záznam mého postupu a může obsahovat chyby nebo nepřesnosti.